Institutionen för biologisk grundutbildning

Kontakta oss

Om du är intresserad av att studera här och/eller vill komma på besök för att se hur det är här så kontakta oss gärna. Du kan antingen kontakta någon av studievägledarna nedan eller skicka ett mejl till info@ibg.uu.se

Studievägledning biologi och bioteknik

Studievägledning för Civilingenjörsprogrammet i Molekylär bioteknik (X)

Isabel Svensson
studievagledare-x@uadm.uu.se
Telefon: 018-471 3002, 0701-679524
Rum 4041, Ångströmlaboratoriet
Boka möte på www.teknat.uu.se/boka

Studievägledare för Kandidatprogrammet i biologi/molekylärbiologi

Robert Malmgren
Robert.Malmgren@ibg.uu.se
Telefon: 018-471 4133
IBG:s kansli, EBC vån 3, Norbyvägen 14
Boka tid - 30 min

Studievägledare för Lärarutbildningen – biologi och naturvetenskap

Ronny Alexandersson
Ronny.Alexandersson@ibg.uu.se
Telefon: 018-471 41 42
IBG:s kansli, EBC vån 3, Norbyvägen 14

Studievägledare för Masterprogrammen

Vid frågor gällande kursval, kontakta i första hand programansvarig för respektive program. Vid andra frågor, kontakta Eva damm (se nedan).

Programansvarig för Masterprogrammet i bioinformatik
Bengt Persson

Bengt.Persson@icm.uu.se
Telefon: 018-471 4422

Programansvarig för Masterprogrammet i biologi
Brita Svensson
Brita.Svensson@ebc.uu.se
Telefon: 018-471 2879

Programansvarig för Masterprogrammet i molekylär bioteknik
Suparna Chandra Sanyal
Suparna.Sanyal@icm.uu.se
Telefon: 018-471 4220, 073-7806426

Programansvarig för Masterprogrammet i tillämpad bioteknik
Suparna Chandra Sanyal
Suparna.Sanyal@icm.uu.se
Telefon: 018-471 4220, 073-7806426

Studievägledare för master- och utbytesstudenter samt studenter med särskilda behov

Eva Damm
Eva.Damm@ibg.uu.se
Telefon: 018-471 4306.  Mottagning på IBG:s kansli på EBC vån 3, Norbyvägen 14
Boka tid - 30 min

Programansvariga

Programansvarig för Civilingenjörsprogrammet i Molekylär bioteknik (X)

Jan Andersson
jan.andersson@icm.uu.se
Telefon: 070-167 9598

Programansvarig för Kandidatprogrammet i biologi/molekylärbiologi

Anna Brunberg
anna.brunberg@ibg.uu.se
Telefon: 018-471 4133

Koordinator för Lärarutbildningen – biologi och naturvetenskap

Ronny Alexandersson
Ronny.Alexandersson@ibg.uu.se
Telefon: 018-471 4142

Programansvariga för Masterprogrammen

Programansvarig för Masterprogrammet i bioinformatik
Bengt Persson

Bengt.Persson@icm.uu.se
Telefon: 018-471 4422

Programansvarig för Masterprogrammet i biologi
Brita Svensson
Brita.Svensson@ebc.uu.se
Telefon: 018-471 2879

Programansvarig för Masterprogrammet i molekylär bioteknik
Suparna Chandra Sanyal
Suparna.Sanyal@icm.uu.se
Telefon: 018-471 4220, 073-7806426

Programansvarig för Masterprogrammet i tillämpad bioteknik
Suparna Chandra Sanyal
Suparna.Sanyal@icm.uu.se
Telefon: 018-471 4220, 073-7806426